Стојанче Стоилов

 • Роден:
  30 април 1987 во Скопје
 • Националност:
  Македонец
 • Позиција:
  Пивот
 • Висина:
  193 сантиметри
 • Тежина:
  109 килограми
 • Матичен клуб:
  РК Металург
 • Актуелен клуб:
  РК Вардар
 • Репрезентација:
  Македонија
 • Број:
  5

Бигорафија

Столе Стоилов е роден во Скопје, до 14 години тренирал кошарка за подоцна да започне со ракомет во Металург под „палката“ на Симе Симовски. На 18 години го потпишува првиот професионален договор со РК Металург и таму настапува се до 2010 година. Една година се задржува во Романија во Одорхеи. Нареден клуб и сеуште сегашен е РК Вардар. За брзо време станува „икона“ на навивачите.

Стандарден репрезентативец на Македонија од 2009 година. Првиот деби настап за Македонија го имаше на 29 јануари против Јужна Кореа во натпреварот за 11 место. Има учествувано на 3 СП и 3 ЕП.

Клубови

 • РК Металург: 2006 - 2010
 • РК Одорхеи (Романија): 2010-2011
 • РК Вардар 2011 -

Останати Спортисти

 • Кирил Лазаров

 • Дејан Манасков

 • Филип Миркуловски