Кирил Лазаров

 • Роден:
  10.05.1980 во Велес
 • Националност:
  Македонец
 • Позиција:
  Десен бек
 • Висина:
  193 сантиметри
 • Тежина:
  93 килограми
 • Матичен клуб:
  РК Овче поле
 • Актуелен клуб:
  Барселона (Шпанија)
 • Репрезентација:
  Македонија (167 натпревари - 1256 голови)
 • Омилен број:
  7 за Македонија 77 за Барселона
 • Деби во националната репрезентација на Македонија:
  Македонија - Белгија (23.09.1998)
 • Деби натпревар од европските купови:
  Динамо Букурешт - Борец (03.09.1995)
 • Трофеи:
  (42 трофеи)

Бигорафија

Кирил „Кире“ Лазаров е роден 10 мај 1980 во Свети Николе. Кирил Лазаров е познат македонски ракометар со мошне успешна меѓународна кариера.

Освојувач на IHF Супер глоб: 3 пати (1 со Атлетико Мадрид и 2 со Барселона (Шпанија))

Национален првак: 15 пати (2 со Пелистер (Македонија), 7 со Бадел 1862 Загреб (Кроација осигурување Загреб) (Хрватска), 5 со Фотекс Веспрем (Унгарија)) 1 со Барселона (Шпанија))

Освојувач на националниот Куп: 16 пати (2 со Пелистер (Македонија), 5 со Бадел 1862 Загреб (Кроација осигурување Загреб), 5 со Фотекс Веспрем (Унгарија), 3 со Сиудад Реал (Атлетико Мадрид), 1 со Барселона) (Шпанија))

Освојувач на АСОБАЛ Купот: 3 пати (1 со Атлетико Мадрид и 2 со Барселона (Шпанија))

Освојувач на АСОБАЛ Суперкупот: 4пати (2 со Атлетико Мадрид (Реновалиа Сиудад Реал) и 2 со Барселона (Шпанија))

Освојувач на Каталонскиот Суперкуп: 1 пат (со Барселона)

Клубови

 • Македонија РК Овче Поле (1991-1994)
 • Македонија РК Борец Велес (1994-1997)
 • Македонија РК Пелистер (1997-2000)
 • Хрватска РК Загреб (2000-2002)
 • Унгарија КЦ Веспрем (2002-2007)
 • Хрватска РК Загреб (2007-2010)
 • Шпанија Атлетико Мадрид БМ (2010-2013)
 • Шпанија РК Барселона (2013-)

Останати Спортисти

 • Дејан Манасков

 • Филип Миркуловски

 • Стојанче Стоилов