Филип Миркуловски

 • Роден:
  14.09.1983
 • Националност:
  Македонец
 • Позиција:
  среден бек
 • Висина:
  1.89м
 • Тежина:
  89 килограми
 • Надимак:
  Жути
 • Актуелен клуб:
  Хановер (Германија)
 • Репрезентација:
  Македонија (167 натпревари - 1256 голови)

Бигорафија

Филип Миркуловски својата кариера ја има започнато во екипа на Македонија. Во 2003 преминува во Металург каде што останува до 2015 години. Во чест на Миркуловски, Металург ја има привремено повлечено 13-ката, која ја носеше нашиот репрезентативец 12 години. Тоа е прв случај во Македонија да повлечат спортски дрес. Во 2015 години се сели во германската Бундеслига, каде го облече дресот на Хановер. Во 2015 години потпиша за Вецлар да го замени местото на легендарниот Ивано Балиќ.

Филип Миркуловски е редовен репрезентативец на Македонската ракометна репрезентација од 2003 година со повеќе од 100 настапи и над 200 голови. Негови поголеми учества на СП и ЕП се: СП во Хрватска 2009, ЕП во Србија 2012, СП во Шпанија 2013, ЕП во Данска 2014, СП во Катар 2015.

Клубови

 • РК Македонија: 2001 - 2003
 • РК Металург: 2003 - 2015
 • РК Хановер: Јануари 2015 - Јуни 2015
 • РК Вецлар: Јуни 2015 -

Останати Спортисти

 • Кирил Лазаров

 • Дејан Манасков

 • Стојанче Стоилов