Дејан Манасков

 • Роден:
  26.08.1983
 • Националност:
  Македонец
 • Позиција:
  лево крило
 • Висина:
  1.83м
 • Тежина:
  77 килограми
 • Надимак:
  Деки
 • Матичен клуб:
  РК Овче поле
 • Актуелен клуб:
  РК Вардар
 • Репрезентација:
  Македонија

Бигорафија

Дејан Манасков е роден во Кретеј, син на македонската ракометна легенда Пепи Манасков. Неговите први почетоци со ракомет ги има во родниот град на татко му, Велес. Прв професионален клуб му е РК Металург со кој има освоено 4 шампионски титули и 4 ракометни купови. Во 2015 преминува во германската Бундес лига во екипата на Вецлар. Ракометниот портал „Планет Хендбол“ го стави во идеалниот светски младински тим за 2014 година на позиција крило.

Дејан Манасков е редовен репрезентативец на Македонската ракометна репрезентација од 2011 година со повеќе од 30 настапи и над 90 голови. Негови поголеми учества на СП и ЕП се: ЕП во Србија 2012, СП во Шпанија 2013, ЕП во Данска 2014, СП во Катар 2015.

Клубови

 • РК Металург: 2008 - 2015
 • РК Вецлар: 2015
 • РК Вардар: 2015 -

Останати Спортисти

 • Кирил Лазаров

 • Филип Миркуловски

 • Стојанче Стоилов